227XMPL2R5MG19
Mfr.Part #
227XMPL2R5MG19
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 2.5V SMD
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Size / Dimension :
0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
XMPL
Polarity :
Polar
Voltage - Rated :
2.5V
Pbfree Code :
yes
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3A @ 100kHz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
0.083 2.10mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
220μF
Tolerance :
±20%
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Life (Hours) :
1000 hours
Applications :
Decoupling
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Polymer
Mount :
Surface Mount
Ripple Current :
3A
Reach Compliance Code :
Unknown
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Datasheets
227XMPL2R5MG19
Cornell Dubilier Electronics 227XMPL2R5MG19
220μF ±20% 2917 (7343 Metric) 0.083 2.10mm Tape & Reel (TR) 9mOhm XMPL Surface Mount Polymer Decoupling