1SMA40AT3G
Mfr.Part #
1SMA40AT3G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Breakdown Voltage :
49.1V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
40V
Power - Peak Pulse :
400W
Zener
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
6.2A
Voltage - Breakdown (Min) :
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
64.5V
Unidirectional Channels :
1
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Capacitance @ Frequency :
315pF @ 1MHz