1SMA120ZH
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SMA120ZH
Manufacturer
Taiwan Semiconductor
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 120V 1.25W DO214AC
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Series :
Automotive, AEC-Q101
Supplier Device Package :
DO-214AC (SMA)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power - Max :
1.25W
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Impedance-Max :
550Ohms
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
120V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
1μA @ 91.2V
Datasheets
1SMA120ZH
Taiwan Semiconductor 1SMA120ZH
550Ohms ±5% 1μA @ 91.2V -55°C~175°C TJ DO-214AC, SMA
1SMA120ZHM2G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 91.2V.While the device is operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 120V.
1SMA120ZHM2G Features
reverse leakage current of 1μA @ 91.2V
1μA @ 91.2V is the maximum voltage (Tol)