1SMA11AT3G
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SMA11AT3G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
SMA
Power Line Protection :
No
Voltage - Breakdown (Min) :
12.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
11V
Series :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
18.2V
Product Status :
Active
Power - Peak Pulse :
400W
Package :
Bulk
Capacitance @ Frequency :
1000pF @ 1MHz
Type :
Zener
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Unidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)