1SMA36AT3G
Mfr.Part #
1SMA36AT3G
Manufacturer
Littelfuse
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
HTS Code :
Littelfuse Inc
Diode Type :
TRANS VOLTAGE SUPPRESSOR DIODE
Breakdown Voltage-Min :
40 V
Qualification Status :
Not Qualified
Additional Feature :
High Reliability
Number of Elements :
1
Surface Mount :
yes
Polarity :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Dual
Number of Terminals :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Technology :
Zener
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
36 V
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Diode Element Material :
SILICON
Breakdown Voltage-Max :
44.2 V
Terminal Form :
C BEND
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400 W
Power Dissipation-Max :
0.5 W