1SMA24CAT3G
Mfr.Part #
1SMA24CAT3G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
No
Configuration :
Single
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
26.7V
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Element Material :
SILICON
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
24V
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Type :
Zener
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Number of Terminations :
2
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
10.3A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Capacitance @ Frequency :
260pF @ 1MHz
Terminal Form :
C BEND
JESD-30 Code :
R-PDSO-C2
Polarity :
Bidirectional
Power - Peak Pulse :
400W
Power Dissipation-Max :
0.5W