1SMA24AT3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1SMA24AT3
Manufacturer
onsemi
Package / Case
DO-214AC, SMA
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Operating Supply Voltage :
24V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
JESD-609 Code :
e0
Peak Pulse Current :
10.3A
Test Current :
1mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Power Dissipation-Max :
0.5W
Reverse Breakdown Voltage :
26.7V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Lead Free :
Contains Lead
Number of Pins :
2
Capacitance @ Frequency :
500pF @ 1MHz
ECCN Code :
EAR99
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Max Surge Current :
10.3A
Termination :
SMD/SMT
Power Line Protection :
No
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
240
Peak Pulse Power :
400W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Clamping Voltage :
38.9V
Terminal Form :
C BEND
Configuration :
Single
Type :
Zener
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
26.7V
Polarity :
Unidirectional
Reverse Standoff Voltage :
24V