1SMA12CAT3G
Mfr.Part #
1SMA12CAT3G
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
DO-214AC, SMA
Description
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMA
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Bidirectional Channels :
1
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19.9V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Zener
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
C BEND
Configuration :
Single
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
400W
Power Line Protection :
No
Polarity :
Bidirectional
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V
Package / Case :
DO-214AC, SMA
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
400W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Breakdown Voltage :
13.3V
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
20.1A
Surface Mount :
yes
Power Dissipation-Max :
0.5W
Capacitance @ Frequency :
490pF @ 1MHz