1EZ200DE3/TR8
Mfr.Part #
1EZ200DE3/TR8
Description
DIODE ZENER 200V 1W DO204AL
Impedance-Max :
1.9kOhm
Zener Voltage :
200V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Polarity :
Unidirectional
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 152V
Voltage Tol-Max :
20%
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Terminal Form :
Wire
Base Part Number :
1EZ200
Published :
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Diode Type :
ZENER DIODE
Reference Voltage :
200V
Max Power Dissipation :
1W
ECCN Code :
EAR99
Case Connection :
Isolated
Number of Elements :
1
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Datasheets
1EZ200DE3/TR8
Microsemi 1EZ200DE3/TR8
ZENER DIODE 1.9kOhm ±20% 200V 500nA @ 152V -65°C~150°C 1W 2 Terminations DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ200DE3/TR8 Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 500nA @ 152V is required.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.A reverse leakage current that reaches 500nA is the maximum.1.2V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.
1EZ200DE3/TR8 Features
reverse leakage current of 500nA @ 152V
500nA @ 152V is the maximum voltage (Tol)