1EZ200D2E3/TR12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1EZ200D2E3/TR12
Manufacturer
Microsemi
Package / Case
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet
Download
Description
DIODE ZENER 200V 1W DO204AL
Manufacturer :
Microsemi
Product Category :
Diodes - Zener - Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
200V
Impedance-Max :
1.9kOhms
Max Reverse Leakage Current :
500nA
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-65°C
Impedance :
1.9kOhm
Number of Pins :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
1EZ200
Zener Voltage :
200V
Element Configuration :
Single
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Max Power Dissipation :
1W
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 152V
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Max :
1W
Mount :
Through Hole
Datasheets
1EZ200D2E3/TR12
Microsemi 1EZ200D2E3/TR12
1.9kOhms ±2% 200V 500nA @ 152V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ200D2E3/TR12 Overview
To supply this electrical device, reverse leakage current of 500nA @ 152V is required.There is a maximum reverse leakage current that reaches 500nA.Zener single diode is important to note that during operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 200V.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.2V @ 200mA.
1EZ200D2E3/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 152V
500nA @ 152V is the maximum voltage (Tol)