1EZ200D/TR12
Mfr.Part #
1EZ200D/TR12
Description
DIODE ZENER 200V 1W DO204AL
Zener Voltage :
200V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.2V @ 200mA
Tolerance :
±20%
Base Part Number :
1EZ200
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
1W
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Impedance-Max :
1.9kOhms
Element Configuration :
Single
Voltage - Zener (Nom) (Vz) :
200V
Mounting Type :
Through Hole
Power - Max :
1W
Current - Reverse Leakage @ Vr :
500nA @ 152V
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Impedance :
1.9kOhm
Datasheets
1EZ200D/TR12
Microsemi 1EZ200D/TR12
1.9kOhms ±20% 200V 500nA @ 152V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
1EZ200D/TR12 Overview
The reverse leakage current for this electrical device should be 500nA @ 152V.A maximum reverse leakage current of 500nA is observed.While operating, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 200VV.For its operation, maximum voltage - Forward (Vf) 1.2V @ 200mA is provided.
1EZ200D/TR12 Features
reverse leakage current of 500nA @ 152V
500nA @ 152V is the maximum voltage (Tol)