187AVG035MFBJ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
187AVG035MFBJ
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM POLY 180UF 20% 35V T/H
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Published :
Package / Case :
Radial, Can
Ripple Current @ Low Frequency :
147.5mA @ 120Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
3.5052mm
Polarity :
Polar
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Type :
Polymer
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Life (Hours) :
1500 hours
Number of Terminations :
2
Series :
AVG
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
35V
Capacitance :
180µF
Lifetime @ Temp :
1500 Hrs @ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.95A @ 100kHz
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
0.532 13.50mm
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Ripple Current :
2.95A
Datasheets
187AVG035MFBJ
Cornell Dubilier Electronics 187AVG035MFBJ
180μF ±20% Radial, Can 0.532 13.50mm Bulk 26mOhm AVG Through Hole Polymer General Purpose