1812CC223MAT3A
Mfr.Part #
1812CC223MAT3A
Description
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1812
1812 (4532 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Height :
2.54mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Thickness :
2.54mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.022µF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
Thickness (Max) :
0.071 1.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
600V
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, 13 INCH
Published :
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
ECCN Code :
EAR99
Length :
4.6mm
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Multilayer :
yes
Datasheets
1812CC223MAT3A
KYOCERA AVX 1812CC223MAT3A
0.022μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CC223MAT3A Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 600V - Rated DC.
1812CC223MAT3A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V