1812CC104KAT3A
Mfr.Part #
1812CC104KAT3A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Published :
Number of Pins :
2
Voltage - Rated DC :
600V
Capacitance :
100nF
JESD-609 Code :
e3
Case Code (Imperial) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
630V
Tolerance :
10%
Height :
2.54mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.5mm
Number of Terminations :
2
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
X7R
Packing Method :
TR, 13 INCH
Depth :
3.2mm
Width :
3.2mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
1812CC104KAT3A
KYOCERA AVX 1812CC104KAT3A
100nF 630V Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations
1812CC104KAT3A Overview
A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 15% ppm/°C.This device can operate on voltage - Rated DC of 600V.
1812CC104KAT3A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V