1812CA562JATBE
Mfr.Part #
1812CA562JATBE
Description
CAP CER 5600PF 630V C0G/NP0 1812
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Thickness :
2.54mm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
5600pF
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Length :
4.5mm
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Termination :
SMD/SMT
Temperature Characteristics Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
C0G NP0
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
Bulk
Height :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
600V
Depth :
3.2mm
Datasheets
1812CA562JATBE
KYOCERA AVX 1812CA562JATBE
5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA562JATBE Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 600V, it is capable of operating.
1812CA562JATBE Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V