1812CA271KAT1A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812CA271KAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 270PF 630V C0G/NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Height :
2.54mm
Voltage - Rated DC :
600V
Tolerance :
10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Number of Pins :
2
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Depth :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Length :
4.4958mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Temperature Coefficient :
30 ppm/°C
Case Code (Imperial) :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Max Operating Temperature :
125°C
Multilayer :
yes
Thickness :
2.54mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel
Radiation Hardening :
No
Width :
3.2004mm
Capacitance :
270pF
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
1812CA271KAT1A
KYOCERA AVX 1812CA271KAT1A
270pF Ceramic Capacitor 10% 30 ppm/°C 2 Terminations
1812CA271KAT1A Overview
The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is 30 ppm/°C.Ceramic capacitor runs on voltage of 600V - Rated DC.
1812CA271KAT1A Features
with 30 ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V