1812CA122JAT1A
Mfr.Part #
1812CA122JAT1A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1200PF 630V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.057 1.45mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
2.54mm
Depth :
3.2mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
1200pF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
2.54mm
Number of Pins :
2
Feature :
High Voltage
Tolerance :
±5%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
630V
Termination :
SMD/SMT
Lead Free :
Lead Free
Length :
4.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
Voltage - Rated DC :
600V
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric :
C0G
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
C0G NP0
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, 7 INCH
Multilayer :
yes
Datasheets
1812CA122JAT1A
KYOCERA AVX 1812CA122JAT1A
1200pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
1812CA122JAT1A Overview
A program's size/dimension is 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 600V, it is capable of operating.
1812CA122JAT1A Features
a size/dimension of 0.181Lx0.126W 4.60mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 600V