1812B273K251CT
Mfr.Part #
1812B273K251CT
Description
MLCC 0.027UF 250V X7R 1812
Capacitance :
0.027uF
Width :
3.2
HTS Code :
yes
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
TIN OVER NICKEL
Rated (DC) Voltage (URdc) :
250 V
Lead Style :
Tolerance :
10 %
Size / Dimension :
0.177 L x 0.126 W (4.50mm x 3.20mm)
Applications :
SMPS Filtering
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
Voltage - Rated :
250V
X7R
Reach Compliance Code :
Compliant
Temperature Coefficient :
15%
Thickness (Max) :
0.053 (1.35mm)
Tape and Reel (TR)
Type :
Middle and High Voltage Multilayer Ceramic Capacitor
Negative Tolerance :
10
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
1812B273K251CT
- CERAMIC CAPACITOR 1812 4532metric Aluminum Electrolytic Capacitor 0.177L x 0.126W 4.50mm x 3.20mm 15% 10% 0.027uF