18127A102JAT4A
Mfr.Part #
18127A102JAT4A
Description
CAP CER SMD
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
Temperature Characteristics Code :
C0G
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Rated (DC) Voltage (URdc) :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Negative Tolerance :
5%
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Number of Terminations :
2
Length :
4.5mm
Size Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Positive Tolerance :
5%
Width :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.27mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
0.001μF
Operating Temperature (Max) :
125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
Datasheets
18127A102JAT4A
KYOCERA AVX 18127A102JAT4A
0.001μF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
18127A102JAT4A Overview
Negative tolerance of 5% is characteristic of this part.Ceramic capacitor possesses a tolerance of 5% when Ceramic capacitor comes to posCeramic capacitorive tolerances.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is 30ppm/Cel ppm/°C.
18127A102JAT4A Features
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient