18127A101KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18127A101KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 100PF 500V NP0 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness :
1.016mm
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Width :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
500V
Capacitance :
100pF
Weight :
26.988746mg
Depth :
3.2mm
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Voltage - Rated :
500V
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
18127A101KAT2A
KYOCERA AVX 18127A101KAT2A
100pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18127A101KAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 500V is required to operate this capacitor.
18127A101KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V