18125C564MAT2A
Mfr.Part #
18125C564MAT2A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
HTS Code :
Dissipation Factor :
2.5 %
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Length :
4.5mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Tolerance :
20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
Capacitance :
560nF
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Height :
1.27mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Pbfree Code :
Width :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125C564MAT2A
KYOCERA AVX 18125C564MAT2A
560nF 50V Ceramic Capacitor 20% 15% ppm/°C 2 Terminations
18125C564MAT2A Overview
In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is 15% ppm/°C.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
18125C564MAT2A Features
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V