18125C394JAT2A
Mfr.Part #
18125C394JAT2A
Description
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1812
Capacitance :
0.39µF
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.016mm
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Weight :
26.988746mg
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Tolerance :
±5%
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
3.2004mm
Published :
Dielectric :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
18125C394JAT2A
KYOCERA AVX 18125C394JAT2A
0.39μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C394JAT2A Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 50V, it can operate.
18125C394JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V