18125C334MAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C334MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
3.2mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dissipation Factor :
2.5 %
Length :
4.5mm
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
ECCN Code :
EAR99
Multilayer :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C