18125C333KAT2A
Mfr.Part #
18125C333KAT2A
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 1812
Stock
816
In Stock :
816
Capacitance :
0.033µF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Weight :
26.988746mg
Case Code (Metric) :
4532
Height :
940μm
Temperature Coefficient :
X7R
Material :
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e3
yes
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Tolerance :
±10%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
SMD/SMT
Number of Terminations :
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
2012
Depth :
3.2mm
Length :
4.5mm
1812 (4532 Metric)
Datasheets
18125C333KAT2A
KYOCERA AVX 18125C333KAT2A
0.033μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C333KAT2A Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
18125C333KAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V