18125C273KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
18125C273KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 1812
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
4.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Radiation Hardening :
No
Published :
Thickness :
1.016mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Termination :
SMD/SMT
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Number of Pins :
2
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated DC :
50V