18125C223JAT2A
Mfr.Part #
18125C223JAT2A
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 1812
TR, Embossed, 7 Inch
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness :
1.016mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Voltage - Rated DC :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.2mm
Capacitance :
0.022µF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
2
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
18125C223JAT2A
KYOCERA AVX 18125C223JAT2A
0.022μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125C223JAT2A Overview
Programs on this device are of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
18125C223JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V