18125A562JAT2A
Mfr.Part #
18125A562JAT2A
Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Published :
2
Radiation Hardening :
No
Depth :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
4.5mm
Height :
1.1mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Capacitance :
5600pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Thickness :
1.016mm
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
18125A562JAT2A
KYOCERA AVX 18125A562JAT2A
5600pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18125A562JAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 50V is required to operate this capacitor.
18125A562JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V