18121C124KAT2A
Mfr.Part #
18121C124KAT2A
Description
CAP CER 0.12UF 100V X7R 1812
Depth :
3.2mm
Capacitance :
0.12μF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
12 Weeks
Thickness :
1.016mm
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Length :
4.5mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
ROHS3 Compliant
Dissipation Factor :
2.5 %
Datasheets
18121C124KAT2A
KYOCERA AVX 18121C124KAT2A
0.12μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C124KAT2A Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
18121C124KAT2A Features
a size/dimension of 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V