18121C105MAZ2A
Mfr.Part #
18121C105MAZ2A
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1812
Thickness :
1.016mm
JESD-609 Code :
e2
Reference Standard :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Series :
FLEXITERM®
Terminal Finish :
Tin/Nickel (Sn/Ni)
Voltage - Rated DC :
100V
Feature :
Soft Termination
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
26.988746mg
Capacitance :
1μF
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±20%
Height :
2.54mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Imperial) :
HTS Code :
Length :
4.5mm
Termination :
SMD/SMT
Width :
3.2mm
Datasheets
18121C105MAZ2A
KYOCERA AVX 18121C105MAZ2A
FLEXITERM® 1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121C105MAZ2A Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
18121C105MAZ2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V