18121C105MAT2A
Mfr.Part #
18121C105MAT2A
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1812
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Thickness :
1.016mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±20%
Depth :
3.2mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
18121C105MAT2A
KYOCERA AVX 18121C105MAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)