18121C105JAT2A
Mfr.Part #
18121C105JAT2A
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1812
Stock
55
In Stock :
55
Published :
2014
Case Code (Imperial) :
1812
Dielectric Material :
Ceramic
Contact Plating :
Tin
REACH SVHC :
No SVHC
Radiation Hardening :
No
X7R
Number of Pins :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1μF
Depth :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5mm
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.016mm
Weight :
26.988746mg
Height :
2.29mm
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Datasheets
18121C105JAT2A
KYOCERA AVX 18121C105JAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)