18121A472JAT2A
Mfr.Part #
18121A472JAT2A
Description
CAP CER 4700PF 100V NP0 1812
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
4.5mm
Termination :
SMD/SMT
Dissipation Factor :
10 %
Case Code (Metric) :
REACH SVHC :
Unknown
JESD-609 Code :
e3
Temperature Characteristics Code :
C0G
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4700pF
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Case Code (Imperial) :
Height :
1.1mm
Tolerance :
±5%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Pins :
2
Radiation Hardening :
No
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
3.2mm
Datasheets
18121A472JAT2A
KYOCERA AVX 18121A472JAT2A
4700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)