18121A222FAT2A
Mfr.Part #
18121A222FAT2A
Description
CAP CER SMD
Stock
51
In Stock :
51
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
100V
Depth :
3.2mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
100V
Published :
2016
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
4532
Tolerance :
1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
Height :
1.4mm
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
2.2nF
JESD-609 Code :
e3
Length :
4.5mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
C0G
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
HTS Code :
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
18121A222FAT2A
KYOCERA AVX 18121A222FAT2A
2.2nF 100V Ceramic Capacitor 1% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
18121A222FAT2A Overview
Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
18121A222FAT2A Features
with 30ppm/Cel ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V