18121A132JAT2A
Mfr.Part #
18121A132JAT2A
Description
CAP CER 1300PF 100V NP0 1812
Tolerance :
±5%
Case Code (Imperial) :
Length :
4.572mm
Capacitance :
1300pF
Thickness :
1.016mm
Thickness (Max) :
0.040 1.02mm
Depth :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
3.2004mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
Voltage - Rated DC :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
18121A132JAT2A
KYOCERA AVX 18121A132JAT2A
1300pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1812 (4532 Metric)
18121A132JAT2A Overview
Ceramic capacitor is 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
18121A132JAT2A Features
a size/dimension of 0.180Lx0.126W 4.57mmx3.20mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V