18121A102FAT4A
Mfr.Part #
18121A102FAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
11 Weeks
Height :
1.4mm
Tolerance :
1%
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
C0G
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Feature :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
3.2mm
Length :
4.5mm
Capacitance :
1nF
Package / Case :
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C