1812-392J
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
1812-392J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9UH 472MA 900MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Case Code (Metric) :
ECCN Code :
EAR99
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Termination :
SMD/SMT
Material - Core :
Ferrite
Factory Lead Time :
16 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Depth :
3.4mm
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Number of Functions :
1
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q Factor :
50
Lead Free :
Contains Lead
Frequency - Self Resonant :
40MHz
Test Frequency :
7.9MHz
Series :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating :
472mA
Published :
Pbfree Code :
No
DC Resistance (DCR) :
900mOhm Max
Radiation Hardening :
No
Height :
3.4mm
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Inductance :
3.9μH
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Shielding :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, 13 INCH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
472mA
Mounting Type :
Surface Mount
Datasheets
1812-392J
API Delevan 1812-392J
1812-392J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD