1812-271J
Mfr.Part #
1812-271J
Description
FIXED IND 270NH 668MA 450MOHM SM
DC Resistance (DCR) :
450mOhm Max
Q @ Freq :
30 @ 25MHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Surface Mount
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Depth :
3.4mm
Material - Core :
Iron
Inductance :
270nH
Max DC Current :
668mA
Frequency - Self Resonant :
300MHz
Current Rating :
668mA
Height :
3.4mm
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Q Factor :
30
Radiation Hardening :
Number of Pins :
2
Quality Factor-Min (at L-nom) :
30
Test Frequency :
25MHz
Tolerance :
±5%
Datasheets
1812-271J
API Delevan 1812-271J
1812-271J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD