1812-184J
Mfr.Part #
1812-184J
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 180UH 145MA 9.5OHM SMD
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Inductance :
180μH
JESD-609 Code :
e0
Published :
Height :
3.4mm
Pbfree Code :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Q @ Freq :
40 @ 790kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
No
Mount :
Surface Mount
Termination :
SMD/SMT
Test Frequency :
790kHz
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Functions :
1
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
145mA
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, 13 INCH
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn63Pb37)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Radiation Hardening :
Material - Core :
Ferrite
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
145mA
Series :
Depth :
3.4mm
Q Factor :
40
DC Resistance (DCR) :
9.5Ohm Max
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
HTS Code :
Datasheets
1812-184J
API Delevan 1812-184J
1812-184J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD