1812-182H
Mfr.Part #
1812-182H
Description
FIXED IND 1.8UH 556MA 650MOHM SM
Test Frequency :
7.9MHz
Inductance :
1.8μH
Depth :
3.4mm
TR, 7/13 Inch
Number of Pins :
2
Current Rating :
556mA
DC Resistance (DCR) :
650mOhm Max
Tolerance :
±3%
Height Seated (Max) :
0.190 4.83mm
Q Factor :
50
Q @ Freq :
50 @ 7.9MHz
Max DC Current :
556mA
Size / Dimension :
0.126Lx0.126W 3.20mmx3.20mm
Material - Core :
Ferrite
Frequency - Self Resonant :
60MHz
Height :
3.4mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Datasheets
1812-182H
API Delevan 1812-182H
1812-182H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD