1812-153J
Mfr.Part #
1812-153J
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Description
FIXED IND 15UH 283MA 2.5 OHM SMD
Current Rating :
283mA
Height Seated (Max) :
0.134 3.40mm
Q @ Freq :
50 @ 2.5MHz
Test Frequency :
2.5MHz
EAR99
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.177Lx0.126W 4.50mmx3.20mm
Tolerance :
±5%
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
Packing Method :
TR, 13 INCH
Depth :
3.4mm
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Q Factor :
50
Number of Terminations :
2
Weight :
26.988746mg
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Height :
3.4mm
Max DC Current :
283mA
Inductance :
15μH
DC Resistance (DCR) :
2.5Ohm Max
Pbfree Code :
Datasheets
1812-153J
API Delevan 1812-153J
1812-153J datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD