17EHD062SCH232
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
17EHD062SCH232
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62P VERT SLDR
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Published :
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Color :
Black
Contact Finish :
Gold
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Series :
17EHD
MIL Conformance :
No
Mounting Type :
Through Hole
Feature :
Board Lock
Mating Contact Pitch :
0.095 inch
Body Length or Diameter :
2.729 inch
Empty Shell :
No
Number of Positions :
62
Plating Thickness :
15μin
Length - Termination :
0.17 inch
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Shell Finish :
Tin
Total Number of Contacts :
62
Contact Form :
Stamped
IEC Conformance :
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Solder
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Tray
Body Breadth :
0.494 inch
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Reach Compliance Code :
Unknown
Number Of PCB Rows :
3
Contact Resistance :
15mOhm
Rated Current (Signal) :
3A
Shell Size, Connector Layout :
4 DC C High Density
Factory Lead Time :
11 Weeks
Reference Standard :
UL
Contact Finish Thickness :
15.0μin 0.38μm
Mixed Contacts :
Contact Type :
Signal
Reliability :
COMMERCIAL
Mating Contact Row Spacing :
0.078 inch
Filter Feature :
DIN Conformance :
PCB Contact Row Spacing :
1.9812 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Current Rating :
3A
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Style :
D-Sub, High Density
Housing Material :
Nylon
Voltage - Rated :
125V
Number of Rows :
3
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
17EHD062SCH232
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 17EHD062SCH232 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, 17EHD062SCH232 pinout, 17EHD062SCH232 datasheet PDF, 17EHD062SCH232 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 17EHD062SCH232 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
17EHD062SCH232 Overview
17EHD062SCH232 Features
17EHD series
17EHD062SCH232 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
17EHD062SCH232 D-Sub Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP