17EHD015PAM100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
17EHD015PAM100
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15P SLDR CUP
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Tray
Max Operating Temperature :
105°C
Contact Type :
Signal
Connector Style :
D-Sub, High Density
Number of Positions :
15
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Form :
Stamped
Number of Rows :
3
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Plating :
Gold
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Contact Material :
COPPER ALLOY
Factory Lead Time :
11 Weeks
Housing Material :
Nylon
Feature :
Grounding Indents
Series :
17EHD
Current Rating (Amps) :
3A
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Voltage - Rated :
125V
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating :
3A
Contact Finish Thickness :
30.0μin 0.76μm
Mount :
Free Hanging
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
Termination :
Solder Cup
Color :
Black
Number of Pins :
15
Datasheets
17EHD015PAM100
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 17EHD015PAM100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C~105°C, Number of Pins:15, 17EHD015PAM100 pinout, 17EHD015PAM100 datasheet PDF, 17EHD015PAM100 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 17EHD015PAM100 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
17EHD015PAM100 Overview
A Plug, Male Pins package is included with it.Free Hanging (In-Line) indicates that the device is mounted.An Tray case is utilized for packaging the product.The product is a part of the 17EHD Series.It is equipped with 15 pins.Use it below 105°C.A minimum temperature of -55°C must be maintained for the operation of this device.In many ways, Grounding Indents makes it more powerful.By Free Hanging, the part is mounted.Operating temperature is set to -55°C~105°C.
17EHD015PAM100 Features
17EHD series
17EHD015PAM100 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
17EHD015PAM100 D-Sub Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP