17EHD015SAA100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
17EHD015SAA100
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15P SLDR CUP
Manufacturer :
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Shell Size, Connector Layout :
1 DE E High Density
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness :
Flash
Voltage - Rated :
125V
Contact Form :
Stamped
Dielectric Material :
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Type :
Signal
Housing Material :
Nylon
Flange Feature :
Housing/Shell (4-40)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shell Material, Finish :
Steel, Nickel Plated
Number of Rows :
3
Number of Pins :
15
Color :
Black
Connector Style :
D-Sub, High Density
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tray
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
3A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder Cup
Mount :
Free Hanging
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions :
15
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Plating :
Gold
Factory Lead Time :
11 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
17EHD
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max Operating Temperature :
105°C
Datasheets
17EHD015SAA100
Introducing D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 17EHD015SAA100 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Pins:15, Mounting Type:Free Hanging (In-Line), Operating Temperature:-55°C~105°C, 17EHD015SAA100 pinout, 17EHD015SAA100 datasheet PDF, 17EHD015SAA100 amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies Amphenol Communications Solutions 17EHD015SAA100 ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
17EHD015SAA100 Overview
You get it in Receptacle, Female Sockets packaging.This device has a mounting type of Free Hanging (In-Line).We package the product with a Tray case.The product is part of the 17EHD Series.It has a 15 pin configuration.If it is to be used, it should be kept at a temperature below 105°C.There must be a minimum temperature of -55°C for this device to operate.You've got Free Hanging mounted on the part.This device runs at -55°C~105°C operating temperature.
17EHD015SAA100 Features
17EHD series
17EHD015SAA100 Applications
There are a lot of Amphenol ICC (Commercial Products)
17EHD015SAA100 D-Sub Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP