16MU155MA23216
Mfr.Part #
16MU155MA23216
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Description
CAP FILM 1.5UF 20% 16VDC 1206
Product Category :
Film Capacitors
Mount :
Surface Mount
Capacitance :
1.5μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height Seated (Max) :
0.063 1.60mm
Series :
PMLCAP®, MU
Termination :
Solder Pads
Dielectric Material :
Acrylic, Metallized
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount
Factory Lead Time :
20 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
DC Link, DC Filtering
Datasheets
16MU155MA23216
Rubycon 16MU155MA23216
PMLCAP®, MU 1.5μF Film Capacitor ±20% 1206 (3216 Metric) Solder Pads 16V-DC Acrylic, Metallized Surface Mount
16MU155MA23216 Overview
The device is capable of operating at the temperature of -55°C~125°C.