16MU105MA23216
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
16MU105MA23216
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 1UF 20% 16VDC 1206
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Film Capacitors
Published :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
PMLCAP®, MU
Voltage - Rated DC :
16V
Mounting Type :
Surface Mount
Tolerance :
±20%
Termination :
Solder Pads
Height Seated (Max) :
0.063 1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Applications :
DC Link, DC Filtering
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Acrylic, Metallized
Capacitance :
1μF
Case Code (Imperial) :
Datasheets
16MU105MA23216
Rubycon 16MU105MA23216
PMLCAP MU 1206 3216Metric Film Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm ±20% 1muF 16V