16MU154MZ22012
Mfr.Part #
16MU154MZ22012
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
CAP FILM 0.15UF 20% 16VDC 0805
Product Category :
Film Capacitors
Capacitance :
0.15μF
Applications :
DC Link, DC Filtering
Dielectric Material :
Acrylic, Metallized
Voltage - Rated DC :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.047 1.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Series :
PMLCAP®, MU
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±20%
Datasheets
16MU154MZ22012
Rubycon 16MU154MZ22012
PMLCAP®, MU 0.15μF Film Capacitor ±20% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 16V-DC Acrylic, Metallized
16MU154MZ22012 Overview
A temperature of -55°C~125°C is suitable for operation of the device.