160TXW100MEFR8X40
Mfr.Part #
160TXW100MEFR8X40
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Stock
188
In Stock :
188
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Polarization :
Polar
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
686mA @ 100kHz
Series :
TXW
Tolerance :
±20%
Bulk
Lead Spacing :
0.138 3.50mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can
Height Seated (Max) :
1.673 42.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
490mA @ 120Hz
Voltage - Rated :
160V
Capacitance :
100μF
Size / Dimension :
0.315Dia 8.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
160TXW100MEFR8X40
Rubycon 160TXW100MEFR8X40
TXW 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.315Dia 8.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can