160TXW220MEFC16X25
Mfr.Part #
160TXW220MEFC16X25
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can
Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RAD TH
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
940mA @ 120Hz
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Ripple Current @ High Frequency :
1.31A @ 100kHz
Capacitance :
220μF
Mounting Type :
Through Hole
Voltage - Rated :
160V
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Package / Case :
Radial, Can
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 105°C
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.083 27.50mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
TXW
Rubycon 160TXW220MEFC16X25
TXW 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can