160R05W181KT4T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
160R05W181KT4T
Manufacturer
Johanson Dielectrics, Inc.
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 16V X7R 0201
Manufacturer :
Johanson Dielectrics, Inc.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.013 0.33mm
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
180pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±10%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
16V
Datasheets
160R05W181KT4T
180pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0201 (0603 Metric)
160R05W181KT4T Overview
Ceramic capacitor is 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.
160R05W181KT4T Features
a size/dimension of 0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm