160R-101FS
Mfr.Part #
160R-101FS
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
2-SMD
Description
FIXED IND 100NH 1.295A 75MOHM SM
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2-SMD
Tolerance :
±1%
Frequency - Self Resonant :
600MHz
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Material - Core :
Iron
Termination :
SMD/SMT
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.080 2.03mm
Q Factor :
50
Depth :
3.18mm
Q @ Freq :
50 @ 25MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Quality Factor-Min (at L-nom) :
50
DC Resistance (DCR) :
75mOhm Max
Test Frequency :
25MHz
Construction :
Chip
Number of Functions :
1
Max DC Current :
1.295A
JESD-609 Code :
e1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating :
1.295A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Pins :
2
Inductance :
100nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Radiation Hardening :
No
Shielding :
No
Series :
160R
Factory Lead Time :
15 Weeks
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height :
2.03mm
Published :
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
Datasheets
160R-101FS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD